Google Adwords Sınavlarını Nasıl Geçtim?

Google-adwords-logo

Online medya pazarlama ile ilgilenen herkesin yakından takip ettiği bir konudur Google sertifikaları. Herhangi bir dijital ajansta veya medya satın alma yapan bir şirkette çalışıyosanız ‘Abi bi boş vaktimde oturup ben de giricem o sınava‘ benzeri yorumları zaten haftada 1 duyuyorsunuzdur.

İlk olarak burdan Google Certification programıyla ilgili (İngilizce) tüm detaylı bilgi ve soru & cevaplara, burdan da Türkçe olarak ulaşabilirsiniz. Ben İngilizce kaynaklardan çalışmayı ve sınavlara da İngilizce girmeyi tercih ettim, bunun tek sebebi sektörde tüm terimlerin orjinal halleriyle İngilizce olarak kullanılması ve zaten uzun süredir bu şekilde kullanıyor olmam. Sanırım sınavla ilgili tek tavsiyem de bu.

Öte yandan özetlemek gerekirse;

1 – Google Advertising Fundamentals Exam

2 – Display Advertising Advanced Exam

3 – Search Advertising Advanced Exam

4 – Reporting and Analysis Advanced Exam

şeklinde 4 adet sınav göreceksiniz.

Fundamentals kolay-orta seviye bir hazırlık sınavı ve sertifikaları almanız için zorunlu. Bu sınavda minimum %85 puan aldıktan sonra 2,3 veya 4 numaralı sınavlardan herhangi birine istediğiniz gibi girebilir ve kazandığınız taktirde o sınavın sertifikasını alabilirsiniz. (Fundamentals’ı geçmeden diğerlerinin sertifikasını da alamıyorsunuz yani.)

Sınavların ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatarak internette lüzumsuz hacim işgal etmeyeceğim, onun yerine size nasıl hazırlandığımdan bahsedeyim. (Ama bakın burda ne güzel anlatmışlar :)

Öncelikle Fundamentals ile ilgili burdaki her başlığı satır satır okudum. Kulağa sıkıcı geliyor ama zaten sektördeyseniz ve haşır neşir olduğunuz yerleri hızlıca atlıyorsanız, çok bir problem yok.

Arkasından da iPass Exam soru bankasındaki soruları çözdüm. Burdaki soru bankalarını teker teker satın almak biraz pahalı bir yatırım gibi görünebilir ama asıl sınavı tek seferde geçememek de öyle, nitekim sınavların her biri $50 biliyorsunuz. iPass Exam’in soru bankasındaki sorular gerçek soruların aynıları veya çok benzerleri. Bazen çok zorlama sorular sorup bunaltabiliyorlar ama, ortalama %70 civarı bir başarınız varsa gerçek sınavları da geçebilirsiniz demektir.

Bir de tabi sürekli okuduğum bloglar var:  ( Özellikle daha önce bu sınavlara girmiş insanların deneyimlerini okumak çok faydalıydı benim için)

onlinepazarlama.co

clickminded.com

Moz Blog

Google ile haberleri takip etmek için: google.about.com

ve tabii ki; searchenginewatch.com

Henüz Fundamentals ve Display Advanced sınavlarıma girdim ve başarılı oldum. Bu sınavlar sonunda şu sertifikayı aldım:

GoogleDisplayAdvertising_Baybars Umur

ve arkasından CV’me şu ufak ama çekici logoyu ekleme hakkını elde ettim:

adwords_qualified_individual

Umarım sınava girmeyi düşünen birine ufak da olsa bir faydam dokunuyordur :)

Şimdiden kolay gelsin!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s